Wskazówki i porady dotyczące montażu drzwi w ościeżnicy

Jeśli nigdy nie pracowałeś z drzwiami w starym domu, możesz mieć rozsądne założenie, że możesz usunąć drzwi stropowe i zastąpić je innymi drzwiami stropowymi w systemie „jeden za jeden”. W końcu drzwi wiszą tam od dziesięcioleci. Jak trudne może być ponowne powieszenie?

 

Często zdarza się, że spędzasz niezliczone godziny, próbując dopasować drzwi do ościeżnic. Czasem jest to praktycznie niemożliwe, ponieważ ościeżnica nie jest kwadratowa, gdy  fundamenty domu  opadają. Więc to wcale nie twoja wina, jeśli drzwi nie pasują.

 

Zaostrzenie problemu: poprzedni właściciele mogli stopniowo dostosowywać drzwi, aby pasowały do ​​ciągle zmieniającej się ościeżnicy. Dna są ogolone; boki są strugane, zawiasy poprawione. W końcu zostają ci drzwi, które pasują tylko do tej jednej, wyjątkowej ościeżnicy – ​​zupełnie jak rękawiczka.

Gdy drzwi nie pasują do ramy

Jedną ze sztuczek, którą można zastosować podczas ponownego wieszania  drzwi,  jest zmiana konfiguracji obudowy i wykończenia wokół drzwi. Drzwi pozostają takie, jakie są, a wszystko wokół nich jest nieco przebudowane, aby pasowało do tych drzwi. To nie jest hack, który rozwiąże wszystkie twoje problemy, ale rozwiąże wszelkie problemy, które możesz mieć z nadmiernymi lukami.

Sztuczki, jak zainstalować większe drzwi w małej ramie

Przytnij drzwi

Odcinanie części drzwi jest zwykle bardziej niezawodne niż odcinanie ościeżnicy. Większość drzwi płytowych ma od 1 do 4 cali litego materiału, który biegnie po obwodzie drzwi. Materiał ten można ciąć piłą promieniową, piłą stołową lub piłą tarczową.

Górna i dolna część drzwi zapewnia więcej miejsca na cięcie niż boki. Po stronie zawiasów trzeba będzie dociąć wpusty . Strona zatrzasku jest trudniejsza ze względu na położenie klamki.

Wyreguluj, strugaj lub zeszlifuj ościeżnice

Jeśli rama drzwi otaczająca drzwi jest mniejsza niż drzwi, możesz być w stanie ponownie wyregulować ościeżnicę. Większość ościeżnic montuje się z zachowaniem odstępu między ościeżnicami a zewnętrznymi słupkami. Zastąpienie podkładek cieńszymi podkładkami może dać więcej miejsca na poszerzenie ościeżnicy.

Jeśli potrzebujesz tylko trochę więcej miejsca, możesz szlifować lub strugać ościeżnice drzwi bez ich usuwania.

Przybory

  • Gwoździarka elektryczna
  • Młotek
  • Wykończenie paznokci
  • podkładki
  • Sander
  • Samolot

Materiały

  • Nowa obudowa i wykończenie drzwi
  • Wkręty, które są nieco dłuższe niż obecne wkręty do zawiasów
  • Regulowane zawiasy drzwiowe (opcja)

Instrukcje

Usuń wykończenie i zawieś drzwi

Zdejmij wszystkie wykończenia wokół drzwi, z wyjątkiem strony zawiasów. W wielu przypadkach możliwe jest zdjęcie lamówki bez jej łamania . W innych przypadkach może być konieczne przerwanie przycinania. Płyty pilśniowe o średniej gęstości lub płyty MDF są szczególnie podatne na przypadkowe złamanie, dlatego często bardziej celowe jest ich wyburzenie i zakup nowego wykończenia MDF.

Po zdjęciu tych trzech boków wykończenia powiesić nowe drzwi tak, jak zwykle.

Oceń poziom i rozmach

Chcesz, aby drzwi były wypoziomowane i płynnie się kołysały. Ustaw poziom na górze drzwi. Powoli otwieraj i zamykaj drzwi, obserwując bańkę na poziomie. Jeśli kiedykolwiek straci poziom, zwróć uwagę, gdzie to się dzieje i zaznacz ten łuk na podłodze kredą lub usuwalną taśmą malarską.

Wyreguluj zawiasy

W wielu przypadkach można skorygować poziom zawiasów, dokręcając lub odkręcając śruby mocujące zawiasy do obudowy.

Zamontowanie specjalnych regulowanych zawiasów daje więcej miejsca do zabawy. Zawiasy te można regulować do 1/4 cala w pionie — to znaczna odległość, jeśli chodzi o zawiasy. Regulując jeden zawias w jednym kierunku, a drugi w innym, możesz dokonać poważnych zmian w poziomie drzwi.

Dodaj dłuższe śruby zawiasów

Nawet normalne, nieregulowane zawiasy można lekko regulować. Jednym ze sposobów na mocniejsze dociągnięcie zawiasów jest usunięcie istniejących śrub i zastąpienie ich nieco dłuższymi śrubami. Wbij je tak mocno, jak to możliwe, jeśli drzwi ocierają się o przeciwległy koniec ramy. W przeciwieństwie do tego, możesz dodać tekturową przekładkę dociętą do rozmiaru wpustu zawiasu, jeśli chcesz zamknąć niewielką szczelinę na przeciwległym końcu.

Drzwi powinny prześwitywać podłogę o około 1/2 cala. Należy pamiętać, że jest to wykończenie podłogi, a nie podłoże. Tak więc, jeśli teraz jest to podłoga i zawiesisz drzwi z prześwitem 1/2 cala, będą się one przeciągać po zainstalowaniu końcowej podłogi.

Zbuduj obudowę i wykończenia

Zbuduj obudowę, która jest zgodna z konfiguracją drzwi. Wewnętrzna ościeżnica drzwi może być stopniowo przesuwana do wewnątrz (w kierunku drzwi) poprzez dodanie drewnianych podkładek. Przymocuj na miejscu za pomocą gwoździarki elektrycznej, a nie przybijania gwoździami ręcznymi.

Gdy obudowa jest na miejscu, wykończenie jest zgodne z liniami tej wewnętrznej obudowy. Przy przycinaniu szczególnie będziesz chciał użyć gwoździarki elektrycznej , która wbija cieńsze gwoździe niż tradycyjne gwoździe wykończeniowe.